Bankiety to świetny sposób na uczczenie rozmaitych okazji. Najczęściej organizuje się je w związku ze świętem w firmie, jubileuszem, konferencją naukową czy kongresem. W porównaniu do standardowych uroczystych obiadów bankiety są jeszcze stosunkowo mało popularne na terenie Polski, jednak z roku na rok to się zmienia. Dowiedz się, jakie wyróżniamy rodzaje bankietów.
Rodzaje bankietów
Bankiety różnicuje się głównie ze względu na sposób podawania dań, zaangażowania potrzebnego do organizacji samego wydarzenia, wyznaczania miejsc dla gości czy pory dnia, w której odbywa się wydarzenie. Wyróżniamy bankiety amerykańskie, angielskie oraz zasiadane.
To, który rodzaj bankietu najlepiej będzie zorganizować, zależy od oczekiwanego charakteru wydarzenia. W przypadku tych najbardziej formalnych eventów dobrze sprawdzą się bankiety zasiadane. Jeśli natomiast chcemy zorganizować bankiet o bardziej swobodnym wydźwięku, warto będzie wybrać bankiet angielski. Forma amerykańska jest pośrednia i łączy cechy obu wymienionych wcześniej rodzajów bankietów.
Jak wygląda bankiet angielski?
Bankiet angielski bywa nazywany również bufetem. Polega na ustawieniu wzdłuż sali lub na zewnątrz (np. w ogrodzie) stołów z zimnymi przekąskami. Goście samodzielnie podchodzą do stolików i częstują się przystawkami lub napojami. Wydarzenie przeważnie w całości odbywa się w pozycji stojącej, zatem krzesła czy liczna obsługa kelnerska nie jest konieczna (usługi kelnerskie w tym przypadku polegają na dokładaniu przekąsek oraz dbaniu o to, by napoje cały czas znajdowały się na stole).
Nie ma też potrzeby planować rozmieszczenia gości przy stołach czy zastanawiać się nad doborem odpowiednich dań ciepłych. Zaletą tego rodzaju bankietów jest więc to, że nie nastręczają praktycznie żadnych trudności organizacyjnych. Wydarzenie najczęściej nie trwa długo i daje możliwość pomieszczenia nawet bardzo dużej liczby gości na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.
Bufety angielskie są też najbardziej przystępne finansowo. Umożliwiają integrację zaproszonej grupy, zatem doskonale nadają się na wydarzenia firmowe. W postaci bankietów stojących organizuje się nawet spotkania wigilijne. Warto jednak pamiętać o tym, że bankiety angielskie najczęściej odbywają się wieczorami.
Z czym wiąże się bankiet zasiadany?
Bankiet zasiadany to, jak sama nazwa wskazuje, rodzaj bankietu, podczas którego się siedzi. W czasie wydarzenia podawane są ciepłe posiłki – nie zawsze jednak musi to być obiad. Równie dobrze można zdecydować się na organizację uroczystego śniadania czy kolacji.
Czas trwania bankietu zasiadanego jest o wiele dłuższy, niż w przypadku wydarzeń stojących. Konieczne jest również dokładne sporządzenie listy gości, rozplanowanie miejsc, które zajmą osoby zaproszone, a także opracowanie menu przekąsek oraz posiłków ciepłych.
Podczas tego rodzaju wydarzeń stoły są zazwyczaj udekorowane licznymi dodatkami – najczęściej świeżymi kwiatami, świecami czy innymi kompozycjami. W przypadku bankietów zasiadanych preferuje się długie, podłużne stoły ustawione w kształt litery L lub U.
Bankiety zasiadane mają o wiele bardziej formalny charakter niż angielskie, zatem nadają się na najważniejsze okazje. To dobry sposób, żeby uczcić pozyskanie nowego kontrahenta, ale też zorganizować przyjęcie komunijne. Nie jest to jednak najlepsza opcja, kiedy celem jest integracja zespołu, ponieważ możliwość spędzenia czasu z każdym jest mocno ograniczona poprzez przypisanie miejsc do konkretnych osób. Gości można zaprosić do jednego, wspólnego stołu lub stolików rozmieszczonych w różnych miejscach sali.
Bankiet amerykański – co to?
Czym się charakteryzuje bankiet amerykański? Ten rodzaj bankietu wymaga zarówno ciepłych posiłków, jak i przekąsek. W tym przypadku dba się o dostępność gorących dań na stole, jednak goście nakładają je sobie samodzielnie. Obsługa regularnie dokłada napoje i dba o dobre samopoczucie gości.
Bankietom amerykańskim najczęściej towarzyszy kilka lub kilkanaście stołów rozmieszczonych w sali oraz opcjonalnie stoły bankietowe umieszczone z boku lub w centralnym punkcie pomieszczenia. Miejsca przy stołach nie są przyporządkowane do konkretnych osób.
Organizacja bankietów amerykańskich, nazywanych również mieszanymi, jest bardziej angażująca niż angielskich, ale mniej niż zasiadanych. Sprawia to, że bankiet amerykański jest świetną opcją pośrednią. Wciąż jest dosyć swobodną formą, ponieważ goście bez przeszkód mogą przemieszczać się po sali i poszukiwać nowych rozmówców.
Wydarzenie rozpoczyna się od toastu lub pierwszego ciepłego dania, natomiast w przerwach pomiędzy posiłkami goście mają czas na rozmowy oraz korzystanie z bufetu. Tego rodzaju bankiet wymaga mniejszego udziału obsługi i kelnerów.
Udane bankiety, konferencje i imprezy integracyjne
Pomożemy ci zorganizować jedyny w swoim rodzaju event firmowy – w pałacowych wnętrzach lub w plenerze.
Kto dba o organizację bankietów?
O organizację bankietu zazwyczaj dba firma, która organizuje wydarzenie lub osoba zapraszająca innych do wspólnego świętowania. Podczas każdego bankietu, niezależnie od jego rodzaju, należy zadbać o oprawę muzyczną, dobór menu, dekoracje i ewentualną, aczkolwiek nieobowiązkową, organizację dodatkowych rozrywek dla gości. Na szczęście obecnie zorganizowanie tego rodzaju wydarzenia wcale nie musi być zajęciem na kilka lub kilkanaście wieczorów, ponieważ zajmują się tym specjaliści, z którymi można uzgodnić wszystkie szczegóły.
O czym pamiętać, wybierając miejsce do organizacji bankietu?
Należy pamiętać o tym, aby miejsce, w którym ma odbyć się bankiet, było odpowiednie do rangi wydarzenia. Niezapomnianą oprawę zapewnią na przykład wysokie sale pałacowe. Należy zadbać też o profesjonalną obsługę, dzięki której wszyscy goście zostaną obsłużeni na najwyższym poziomie. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja obiektu – wszyscy goście powinni mieć możliwość wygodnego dojazdu na miejsce.
Jeśli decydujemy się na organizację bankietu w plenerze, konieczne będzie zwrócenie uwagi na plan awaryjny w razie brzydkiej pogody. Dobrze, jeśli w pobliżu znajduje się budynek, do którego w razie nieprzyjemnej aury można przenieść wydarzenie. Warto zdecydować się też na wynajem eleganckich namiotów, które zapewnią schronienie, kiedy zacznie padać.
Co można podawać podczas bankietów?
Listę serwowanych dań warto ustalić z firmą, zajmującą się organizacją wydarzenia. Do wyboru zazwyczaj są przekąski słodkie oraz słone – najlepiej zdecydować się na oba rodzaje jedzenia. W pierwszym przypadku serwuje się mini babeczki, bezy, koreczki, owoce, ciasta i ciasteczka, makaroniki, desery „na raz”. Wśród przekąsek słonych często wybieranych na bankiety wymienia się roladki, galarety, tortille, koreczki, zapiekanki, bruschettę czy mini kanapeczki.
W zakresie dań gorących należy zadbać o to, by podane posiłki robiły dobre wrażenie na gościach. Powinny być ładnie podane oraz odpowiednio wystawne. Warto również uwzględnić w nich dodatki sezonowe oraz opcje dla osób uczulonych na niektóre składniki żywieniowe, wegan czy wegetarian. Dzięki temu każda z zaproszonych osób wyjdzie z bankietu zadowolona. Na stołach nie może zabraknąć także alkoholi, kawy, herbaty, wody oraz soków. W przypadku bankietów stawia się na alkohole dopasowane do pory dnia, jednak przeważnie nie są one wysokoprocentowe.