Chrzest święty to nie tylko ceremonia włączająca najmłodszego członka rodziny do wspólnoty kościelnej, ale także okazja do spotkania w gronie bliskich osób. Z przygotowaniem uroczystości i przyjęcia wiąże się wiele obowiązków. Jak zorganizować chrzciny? O czym należy pamiętać? Lepiej zaprosić gości do domu czy do restauracji?
Organizacja chrzcin krok po kroku
Chrzciny stanowią duże wyzwanie pod względem organizacyjnym, trzeba bowiem mieć na uwadze nie tylko kościelne formalności i przyjęcie dla najbliższych, ale przede wszystkim samopoczucie dziecka – głównego bohatera ceremonii. Jak zorganizować chrzciny, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik?
1. Ustal przybliżony termin chrztu
Weź pod uwagę nie tylko porę roku, ale także wiek dziecka. Najlepszy okres na chrzest to wiosna, lato i wczesna jesień – jest ciepło i nie trzeba grubo ubierać malucha. Z reguły chrzest jest wyprawiany, kiedy dziecko ma kilka miesięcy do roku, czasem rodzice decydują się zorganizować go razem z pierwszymi urodzinami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić go później.
2. Wybierz rodziców chrzestnych
Najlepiej, jeśli będzie to rodzina lub przyjaciele. Kandydaci na chrzestnych muszą mieć ukończone 16 lat, być praktykującymi katolikami i mieć sakrament komunii świętej oraz bierzmowania. Warto zaznaczyć, że tylko jedna osoba musi spełniać te kryteria – druga może być świadkiem chrztu.
3. Umów termin w kościele
Zgłoś się do kancelarii parafialnej i wybierz datę chrzcin. Weź ze sobą następujące dokumenty:
- akt urodzenia dziecka,
- świadectwo ślubu kościelnego,
- dane rodziców chrzestnych,
- zaświadczenie z parafii chrzestnych, że mogą zostać rodzicami chrzestnymi.
Zwyczajowo przyjęło się, że za posługę księdza daje się ofiarę, warto zatem odpowiednio się przygotować. Oczywiście nie każda parafia tego wymaga, jednak w dobrym tonie jest wręczyć księdzu datek.
4. Stwórz listę gości i wyślij zaproszenia’
Z reguły na chrzest zaprasza się najbliższą rodzinę. Oprócz rodziców chrzestnych będą to dziadkowie malucha, wujkowie i ciocie – ze strony mamy i taty dziecka. Niektóre rodziny są tak liczne, że lista najbliższych osób urasta do kilkudziesięciu. Kolejny krok to wybór zaproszeń i wysłanie ich lub wręczenie gościom.
5. Zdecyduj, czy organizujesz przyjęcie w domu, czy w restauracji
Jeśli chcesz wyprawić jedynie obiad dla kilku najbliższych osób, możesz zaprosić gości do domu. Pamiętać jednak o tym, że przyjęcie w domu wiąże się z dodatkowymi obowiązkami – obsługą gości, serwowaniem potraw itd. Jeśli chcesz skupić się tylko na celebrowaniu uroczystych chwil, wybierz lokal na chrzciny. Organizacja chrzcin w restauracji jest bardzo wygodna – nie trzeba gotować, można w spokoju zająć się maluchem i rodziną. Przy rezerwacji lokalu warto od razu ustalić menu.
Wyjątkowe miejsce na przyjęcie
Piękny, zabytkowy pałac i jego malownicze okolice to doskonałe miejsce zarówno na kameralną uroczystość, jak i dużą imprezę rodzinną.
6. Wybierz strój dla dziecka i akcesoria
Według tradycji matka chrzestna powinna kupić dziecku białą szatkę chrzcielną, a ojciec chrzestny – świecę. Często to jednak rodzice dokonują wyboru. Organizacja chrzcin wiąże się też z zakupem uroczystego stroju dla malucha. W sklepach znajdziemy urocze sukienki dla dziewczynek, opaski, kapelusze oraz inne elementy garderoby. Dla chłopców dostępne są eleganckie komplety w formie marynarki, spodni, body i kamizelki. W chłodniejsze dni warto pamiętać o małej kurteczce, kubraczku lub sweterku.
Warto także zamówić akcesoria, np. pamiątkową księgę gości, do której będą mogli wpisać życzenia – to wyjątkowy, wzruszający prezent, który dziecko z pewnością doceni po latach.
7. Nie zapomnij o sobie
Wybierz strój na chrzciny, np. elegancką sukienkę lub kombinezon w przypadku pań oraz garnitur w przypadku panów. Do kreacji dobierz odpowiednie dodatki (buty, torebka), pomyśl też, co założysz, jeśli zepsuje się pogoda. Mama karmiąca piersią powinna wybrać strój, który ułatwi jej nakarmienie dziecka.
8. Wybierz podziękowania dla gości
Zwyczaj wręczania gości drobnych upominków dotyczy nie tylko przyjęć weselnych, ale także coraz częściej chrzcin. Może to być słodki poczęstunek, magnes na lodówkę, spersonalizowany cukierek (z imieniem dziecka na papierku) lub inny drobiazg.
9. Przygotuj dziecko
Bezpośrednio przed wyjściem z domu nakarm malucha i przewiń. Weź ze sobą pieluszki, chusteczki nawilżane, zabawkę, smoczek lub gryzak oraz butelkę z mlekiem (jeśli podajesz mleko modyfikowane).