Przyjęcie komunijne to ogromne wydarzenie w życiu każdego dziecka, jak również jego rodziców i najbliższej rodziny. Uroczyste obiady planuje się już wiele miesięcy wcześniej. Jak podczas każdego wspólnego posiłku, tak i tutaj bardzo istotną kwestią jest odpowiednio dobrane menu komunijne. Dowiedz się, jakie wybrać menu na przyjęcie komunijne oraz co obecnie serwuje się na tego rodzaju uroczystościach.
Jakie powinno być menu komunijne?
Menu komunijne musi być dopracowane odpowiednio wcześniej, aby zarówno organizatorzy przyjęcia, jak i goście byli z niego zadowoleni. Jakie powinno być menu komunijne? Na tego typu przyjęciach dominują potrawy tradycyjne, które posmakują zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Warto zatem zwrócić się w kierunku posiłków, które są wszystkim doskonale znane. Można jednak przyrządzić je w nieco inny, bardziej wyszukany sposób lub zdecydować się na podanie ich wraz z ciekawymi dodatkami.
Dostępność menu dla gości
Istotne jest zadbanie o odpowiednie poinformowanie gości na temat tego, co będzie podane na przyjęciu komunijnym. Zadba o to restauracja, w której organizujemy wydarzenie, jednak możemy sami pokusić się o druk menu. Powinno mieć ono formę dwudaniową, spośród której goście samodzielnie będą wybierać posiłek lub informacyjną – wtedy menu pełni formę czysto komunikacyjną, a organizator wypisuje na nim plan obiadu z wyszczególnieniem poszczególnych posiłków. W menu koniecznie należy wypisać skład posiłków lub zamieścić informację o alergenach żywieniowych.
Kluczowe jest to, by wybierając posiłki do menu komunijnego pamiętać o tym, by odpowiadały one dzieciom, których zapewne na przyjęciu komunijnym nie zabraknie. Niektóre restauracje oferują specjalne posiłki dla dzieci np. w formie frytek lub nuggetsów, jednak wybór bardziej ujednoliconej formy dla wszystkich z pewnością będzie nieco bardziej elegancki.
Wyjątkowe miejsce na przyjęcie
Piękny, zabytkowy pałac i jego malownicze okolice to doskonałe miejsce zarówno na kameralną uroczystość, jak i dużą imprezę rodzinną.
Koszty menu komunijnego
Organizując przyjęcie komunijne, warto wcześniej wiedzieć, jakie koszty będzie trzeba ponieść. Za minimalną granicę przyjmuje się cenę około 100 zł za talerzyk, jednak najczęściej wynosi ona pomiędzy 100 a 120 zł. Koszty zależne są od miejsca organizacji, ale również od tego, czy decydujemy się na usługę podstawową, czy rozszerzoną, na przykład o zimny bufet, który jest bardzo przyjemnym dodatkiem podczas uroczystego obiadu.
Menu komunijne – przykłady
Doskonale wiemy, że przemyślenie posiłków na tak ważne wydarzenie, jakim jest komunia, może przysporzyć trudności, dlatego przedstawiamy naszą propozycję menu komunijnego:
- zupa-krem z pieczonych pomidorów z odrobiną kwaśnej śmietany oraz oliwy z oliwek lub rosół drobiowo-wołowy z makaronem i warzywami,
- polędwiczki wieprzowe sous vide przyrządzane w ziołach wraz z sosem z leśnych grzybów podane z ziemniakami opiekanymi z czosnkiem i cebulką lub pierś z kurczaka w sosie tymiankowym na bazie śmietany z glazurowaną w miodzie marchewką oraz grateną ziemniaczaną,
- tiramisu lub tarta cytrynowa z meringą włoską.
Dodatkowo zimna płyta: deska kiełbas i wędlin tradycyjnych, pasztet domowy, deska serów z winogronami oraz miodem, deska mięs pieczonych, tradycyjna sałatka jarzynowa, wielowarstwowa sałatka z marynowanym kurczakiem, śledź w zaprawie kaszubskiej oraz śmietanowej, terriny mięsne, tymbaliki drobiowe skropione cytryną, pieczywo mieszane, sos chrzanowy i sos śliwkowy z pieprzem młotkowanym.
Deser podczas obiadu komunijnego
W naszej propozycji menu komunijnego nie bez powodu znalazło się tiramisu lub tarta cytrynowa. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tortów komunijnych – te pozostawia się na wydarzenia takie jak urodziny czy wesela. Jeśli jednak organizator życzy sobie tortu, powinien zwrócić uwagę na to, by ciasto było możliwie jak najbardziej uniwersalne. Świetnie sprawdzą się propozycje czekoladowe, śmietankowe lub owocowe. Ciasto cytrynowe będzie doskonałym wyborem dla wszystkich dzieci, natomiast aromatyczne, mocno kawowe tiramisu sprawi, że zachwyceni będą dorośli.
Menu na komunię a dobór przekąsek
W menu komunijnym nie może zabraknąć także przekąsek. Dzięki nim goście będą mieli co przegryźć w czasie rozmów. Jak już zostało wcześniej wspomniane, wśród przekąsek na komunię mogą znaleźć się deski serów, wędlin, kiełbas, pieczonych mięs, terriny czy śledzie w oryginalnych zaprawach. Absolutnym hitem wśród gości nierzadko okazują się również tymbaliki, czyli galarety mięsno-warzywne, które podaje się w formie wytrawnych przekąsek „na raz”.
Oprócz tego koniecznie należy zadbać o szeroki wybór sałatek – w menu komunijnym najlepiej sprawdzą się tradycyjne sałaty jarzynowe, wielowarstwowe sałatki z kurczakiem lub oryginalne propozycje od szefa kuchni. Wśród obowiązkowych dodatków na stole nie może zabraknąć także różnych rodzajów pieczywa oraz sosów.
Napoje do menu komunijnego
Również wybór napojów w menu komunijnym jest bardzo ważny. W przypadku przyjęć komunijnych wybór alkoholi nie jest tak istotny jak wtedy, gdy organizujemy wesele, wręcz przeciwnie – wiele osób decyduje się na całkowitą rezygnację z alkoholu podczas obiadu z okazji pierwszej komunii.
Ponieważ przyjęcia komunijne nierzadko odbywają się w upale, koniecznie należy zadbać o swobodny dostęp do wody – zarówno gazowanej, jak i niegazowanej. Podstawą są także kawa i herbata, najlepiej podane w wygodnych dystrybutorach, oddane do dyspozycji gości. Na stole nie powinno także zabraknąć świeżo wyciskanych soków pomarańczowych lub jabłkowych, które uznaje się za najbardziej uniwersalne.