O tym, że pomysł na 40. urodziny musi być atrakcyjny, wie każdy – wszak czterdziestka to okrągła liczba i wyjątkowe wydarzenie. Organizacja imprezy urodzinowej, eleganckiego bankietu lub obiadu rodzinnego na urodziny to doskonały pomysł na prezent, który pozwoli wyrazić szczere uczucia wobec drugiej osoby. Dowiedz się, jak zorganizować 40. urodziny męża lub żony.
40. urodziny – jak zorganizować?
Wiele osób zastanawia się, jak zorganizować 40. urodziny żony lub męża w oryginalny sposób. Organizacja samego wydarzenia wbrew obiegowej opinii wcale nie jest tak trudna, jak się wydaje. Jak zorganizować 40. urodziny? Trzeba jedynie zadbać o kilka podstawowych kwestii takich jak:
- dobór odpowiedniego miejsca na urodziny,
- wybór formy wydarzenia – obiad, przyjęcie, a może bankiet?
- menu, dobór posiłków, napojów i przekąsek,
- muzykę, dekoracje oraz ewentualne atrakcje dodatkowe,
- lista gości, zaproszenia oraz ustawienie ich przy stolikach.
Gdzie zorganizować 40. urodziny?
Sala na urodziny powinna być atrakcyjna dla gości, ale przede wszystkim dla samego solenizanta. Dlatego doskonałym miejscem na organizację takiego wydarzenia, jakim są 40. urodziny, jest Pałac Radziwiłłów lub otaczający go ogród. Historyczne sale zachwycają wystrojem, z kolei piękna przyroda wokół pałacu stanowi interesującą alternatywą dla wszystkich wielbicieli natury, których urodziny wypadają w okresie letnim.
Ponieważ Pałac znajduje się nieopodal Krakowa, lotniska w Balicach oraz autostrady, dojazd na przyjęcie nie powinien dla nikogo stanowić problemu. Tuż pod budynkiem do dyspozycji jest ogromny parking dla gości. W zależności od liczby zaproszonych gości, można zdecydować się na wybór jednej lub kilku z eleganckich sal albo pleneru. W tym ostatnim przypadku wynająć można również eleganckie namioty, które osłonią gości przed wiatrem oraz słońcem.
Wybór daty, podarunek i lista gości
Przyjęcia urodzinowe niestety nie zawsze organizuje się dokładnie w dzień urodzin, w szczególności, jeśli planowo wydarzenie ma trwać przykładowo całą noc. Jeśli decydujemy się na bankiet, możliwe jest zorganizowanie go w ciągu tygodnia, jednak zdecydowanie lepszym wyborem będzie odczekanie do weekendu. Takie posunięcie zapewni wysoką frekwencję na przyjęciu, a przecież chodzi o to, by solenizant poczuł się doceniony – na urodzinach nie powinno zatem zabraknąć nikogo z najbliższych przyjaciół lub rodziny.
Organizacja wydarzenia sama w sobie może być prezentem urodzinowym, który zostanie w pamięci na bardzo długo. Jeśli jednak chcemy dołączyć do niego jakiś bardziej konkretny podarunek, możemy zdecydować się zarówno na symboliczny drobiazg jak bukiet kwiatów oraz wino czy też zakup prezentu, który wywoła wyjątkowo ciepłe emocje. Na 40. urodziny dla męża lub żony doskonale sprawdzają się bony podarunkowe na weekend w SPA, masaże, skoki na bungee czy offroadową jazdę w terenie.
Oprócz wyboru daty oraz podjęcia decyzji dotyczącej podarunku trzeba pomyśleć wcześniej o skonstruowaniu listy gości. Powinny znaleźć się na niej wszystkie bliskie osoby, z którymi solenizant na co dzień utrzymuje kontakt – rodzice, rodzeństwo, znajomi z pracy czy zajęć dodatkowych. W zależności od wybranej formy przyjęcia, konieczne może być również skonstruowanie planu ustawienia gości przy stolikach – w przypadku bankietów odbywających się w pełni na stojąco, ta czynność nie jest konieczna.
Wyjątkowe miejsce na przyjęcie
Piękny, zabytkowy pałac i jego malownicze okolice to doskonałe miejsce zarówno na kameralną uroczystość, jak i dużą imprezę rodzinną.
Menu na 40. urodziny
Menu na 40. urodziny również będzie zależne od formy wydarzenia, jednak przeważnie organizatorzy przyjęć decydują się na wybór przynajmniej 2-3 ciepłych posiłków oraz tzw. zimnej płyty. Doskonale sprawdzą się dania, które lubi solenizant, jednak trzeba brać pod uwagę również potrzeby innych gości. Najczęściej wybierana jest kuchnia staropolska oraz klasyki takie jak nadziewane mięso, kotlety de volaille czy kaczka z warzywami.
W zakresie zup podawanych przed daniem gorącym dobrze sprawdzi się krem z brokułów, żurek lub rosół z kury. Wśród przekąsek warto rozważyć niewielkie tortille, koreczki czy słodkie i słone wypieki. Na urodzinach nie może zabraknąć także tortu – do wyboru mamy propozycje śmietankowe, orzechowe, czekoladowe lub z owocami. Warto przed wydarzeniem uzgodnić z firmą cateringową odbycie degustacji tortu.
Wystrój sali na 40. urodziny
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się tematyczne przyjęcia urodzinowe. Wówczas kluczem jest jedynie wybór tematu przewodniego. Bardzo atrakcyjne są przyjęcia w stylu black & white, gdzie dobrane dekoracje są wyłącznie w kolorach klasycznej czerni i bieli oraz przyjęcia w stylu vintage. Dobrym pomysłem jest też wybór tematu powiązanego z hobby solenizanta. W zależności od wyboru motywu przewodniego imprezy, dobierane są atrakcje podczas wydarzenia.
Dla osób, które wolą postawić na zawsze stosowną i wyjątkowo bezpieczną opcję, jaką jest klasyczne przyjęcie, świetnym wyborem będą stylowe dekoracje w formie świeczników, balonów oraz świeżych kwiatów w jasnych, eleganckich odcieniach. Stopień wystawności zastawy stołowej można bez większych trudności dopasować do preferencji solenizanta. Kluczem do sukcesu w dekorowaniu sali jest spójność całego zestawu dekoracji – przykładowo jeśli decydujemy się na ozdoby w kolorze białym, pilnujmy tego, by każdy element wystroju miał biały akcent.
Muzyka oraz podziękowania dla gości
Muzyka na przyjęciu urodzinowym nie jest konieczna, warto jednak rozważyć tę atrakcję. Ponieważ 40. urodziny dedykowane są przede wszystkim solenizantowi, należy zwrócić uwagę na to, by dobór utworów był zgodny z jego gustem muzycznym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że muzyka musi być na tyle uniwersalna, by komfortowo mogli bawić się przy niej również pozostali goście.
Podczas organizacji 40 urodzin można zdecydować się na zamówienie dedykowanych serwetek lub innych drobiazgów tematycznych, które znajdą się na stole. Również podziękowania dla gości, jeśli się na nie zdecydujemy, powinny nawiązywać do okazji, jaką jest przyjęcie urodzinowe.