Rocznica ślubu rodziców to wyjątkowe wydarzenie dla całej rodziny. W przypadku okrągłych rocznic organizatorzy przyjęć często decydują się na wybór bardziej hucznej alternatywy w ładnym miejscu. Może to być wówczas świetna okazja do spotkania rodzinnego i świętowania w miłym gronie, przy dobrym jedzeniu. Dowiedz się, jak zorganizować rocznicę ślubu rodziców!
Organizacja rocznicy jako dobry pomysł na prezent
Organizacja przyjęcia z okazji rocznicy ślubu rodziców w wyjątkowym miejscu to doskonały pomysł na prezent z tej okazji. Często decydują się na niego dzieci pary, ale także rodzeństwo czy inne osoby będące z nimi w bliskiej relacji.
W okolicy Krakowa doskonałym miejscem na organizację rocznicy może być nasz Pałac Radziwiłłów. Jest to idealna sala na przyjęcie, przede wszystkim ze względu na swój wyjątkowy wygląd i piękne otoczenie, ale też dzięki łatwemu dojazdowi (również z lotniska) i bliskości bazy noclegowej. Obok pałacu umiejscowiony jest urokliwy ogród, który może być świetną alternatywą dla zabytkowych sal – można w nim zorganizować przyjęcie w plenerze.
Jak zorganizować rocznicę ślubu rodziców?
Jak zorganizować rocznicę ślubu rodziców? Nie jest to trudne. Wystarczy zadbać o:
- wybór menu i dopasowanie dekoracji (może zająć się tym obsługa lokalu),
- listę gości oraz zaproszenia,
- ewentualnie muzykę i/lub dodatkowe atrakcje dla rodziców i gości.
Niezależnie od organizacji przyjęcia z okazji rocznicy ślubu, warto rodziców obdarować bukietem świeżych kwiatów, butelką dobrego wina czy innym podarunkiem. Nie można też zapomnieć o złożeniu życzeń. Obowiązkiem na każdym przyjęciu rocznicowym powinno być wzniesienie toastu za szczęśliwą parę.
Ustalenie menu
Ponieważ w rocznicy ślubu rodziców najprawdopodobniej uczestniczyć będą osoby z różnych grup wiekowych, należy zadbać o to, by menu było możliwie jak najbardziej uniwersalne. Można wybrać także standardowe propozycje dla większości gości oraz zamówić specjalne menu dziecięce, które z pewnością będzie dobrze widziane przez osoby, które zdecydują się przybyć ze swoimi pociechami.
Najlepiej w tym zakresie sprawdzą się posiłki, nawiązujące do kuchni staropolskiej – przykładami mogą być żurek, rosół z kury, kaczka lub kotlety schabowe, a nawet bigos. Nie powinniśmy zapominać również o deserze – polecamy ciasta takie jak szarlotka, piernik, sernik czy tiramisu. Można zainteresować się także lodami z bezą.
Jeśli nie chcemy decydować się na dania ciepłe w czasie wydarzenia, dobrym pomysłem będzie zapewnienie tzw. zimnej płyty.
Dekoracje na rocznicę ślubu rodziców
Dekoracje na rocznicę ślubu rodziców są o wiele mniej wystawne, niż ma to miejsce na przykład w przypadku wesel – przede wszystkim powinny na myśl przywodzić ciepły, rodzinny klimat. Dlatego świetnie sprawdzają się świeczniki i świeże kwiaty na stołach.
Muzyka oraz dodatkowe atrakcje
W Pałacu Radziwiłłów mamy dostęp do odpowiedniego zaplecza multimedialnego, które pozwala włączyć muzykę, wywołującą miłe wspomnienia rodzinne – być może rodzice mają wspólną piosenkę, do której tańczyli na swoim ślubie? Alternatywą dla takiego rozwiązania może być muzyka na żywo.
Wśród dodatkowych atrakcji może znaleźć się propozycja odnowienia przysięgi małżeńskiej. Na ten krok decydujemy się jednak tylko wówczas, gdy zainteresowani wiedzą o przyjęciu. Można także wybrać wspólny taniec małżeński czy tort z okazji odnowienia przysięgi.
Inną personalizowaną atrakcją może być przygotowanie prezentacji lub wydruku albumu ze zdjęciami rodziców. Album można potraktować jako pamiątkę z wydarzenia lub wykorzystać go w taki sposób, jak księgę gości. Wówczas trzeba ustawić go w widocznym miejscu, poinstruować gości odnośnie możliwości dokonywania w nim wpisów i czekać, aż sam zapełni się życzeniami i miłymi słowami od zaproszonych.
Jeśli chcemy postawić na nieco bardziej uniwersalne atrakcje, doskonałym pomysłem może być obecność sommeliera, który serwuje gościom najlepsze wina dopasowane do przekąsek. Inną opcją jest zaproszenie na rocznicę karykaturzysty, który sporządzi portret rodziców oraz innych osób chcących posiadać zabawną pamiątkę z przyjęcia.
Lista gości oraz stylowe zaproszenia
Podstawą każdej rocznicy jest wcześniejsze sporządzenie listy gości. Jeśli decydujemy się na przypisanie do poszczególnych osób konkretnych miejsc, zaproszeni muszą wcześniej potwierdzić swoje przybycie tak, byśmy mieli czas na dokładne rozplanowanie ustawienia rodziny przy stolikach. Jeśli wybierzemy luźniejszą formę przyjęcia można pokusić się o pozostawienie tej kwestii w gestii gości albo na wybór formy bankietowej rocznicy.
Istotny będzie również druk zaproszeń, które odpowiednio wcześniej należy zamówić w profesjonalnej drukarni. Można również kupić stosowne kartki oraz wypisać je ręcznie. Najważniejsze jest to, by już zaproszenia sugerowały, jaki dokładnie będzie charakter przyjęcia. Na zaproszeniach należy umieścić informacje kto i kogo zaprasza oraz gdzie i kiedy. Można pokusić się także o inne wskazówki dla gości, które ułatwią im przygotowanie się do przyjęcia rocznicowego.
Podziękowania dla gości za uczestnictwo
Podziękowania dla gości za uczestnictwo w przyjęciu rocznicowym rodziców, chociaż nie są obowiązkowe, to mogą być bardzo miłym akcentem. Ponieważ rocznica rodziców jest mało formalna, nie potrzebujemy wybierać wyszukanych podarunków. Wystarczą niewielkie czekoladki dla każdego z gości z dedykacją. Powinny zostać umieszczone przy każdym z nakryć przy stole.
Jak widać, organizacja rocznicy rodziców wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać, a może to zrobić właściwie każdy!