Huczne wesele to coś, co nie każdy lubi. Dla większości introwertyków organizacja wesela na kilkadziesiąt osób brzmi jak przykry obowiązek, a nie sposób na miłe świętowanie jednego z najszczęśliwszych dni w życiu. Właśnie dlatego coraz więcej par decyduje się na organizację ślubu bez wesela, zastępując je inną opcją. Może być to dobre rozwiązanie, dzięki któremu zadowoleni będą zarówno nowożeńcy, którzy nie przepadają za przyjęciami, jak i ich rodziny i przyjaciele, zyskujący mimo wszystko okazję do złożenia życzeń Młodej Parze. Dowiedz się, jak znaleźć alternatywę dla wesela!
Z czym wiąże się ślub bez wesela?
Ślub bez wesela to takie same formalności jak zwykły ślub – kościelny lub cywilny. Para Młoda ma jednak na głowie mniejszą ilością kwestii organizacyjnych, takich jak choćby wynajmowanie kamerzysty na wesele czy poszukiwanie zespołu, który zagra muzykę na żywo.
Czy jednak zapraszać gości na ślub, jeśli nie organizujemy wesela? Oczywiście, że tak! Na każdym ślubie powinna się znaleźć najbliższa rodzina oraz przyjaciele nowożeńców. Trzeba ich jednak jasno poinformować, że nie przewiduje się wesela, a zaproszenia dotyczą jedynie ślubu. Jeśli decydujemy się na alternatywę, warto zaznaczyć w zaproszeniach, na co dokładnie zapraszamy gości. O tym, jakie kameralne przyjęcia można zorganizować zamiast wesela, dowiesz się z kolejnych akapitów.
Zalety ślubu bez wesela
Główną zaletą wesela jest okazja do świętowania wyjątkowego dnia wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Ślub bez wesela nie musi być tego pozbawiony – wystarczy, że zdecydujemy się na jakąś alternatywę hucznej, wystawnej imprezy weselnej. Ma on natomiast inne zalety.
- Przygotowanie skromnego przyjęcia jest o wiele mniej wyczerpujące i stresujące, niż w przypadku gdybyśmy decydowali się na duże, wystawne wesele.
- Sami dyktujemy zasady i decydujemy o tym, w jaki sposób spędzimy dzień ślubu. Młoda Para nie lubi tańczyć? Nie ma problemu! W zamian można wybrać spotkanie po ślubie przy kawie, na obiedzie lub kolacji.
- Mniejsze koszty, co pozwala zainwestować zaoszczędzone na weselu środki w inny sposób – w siebie, podróż poślubną, mieszkanie etc.
- Ślub bez wesela pozwala na większą prywatność – świętujemy z osobami, które naprawdę są nam bliskie, a nie z tymi, które wypadało zaprosić, choć nie widzieliśmy ich przez ostatnie 10 lat i prawdopodobnie nie zobaczymy ich przez kolejne lata. Całe wydarzenie odbija się też mniejszym echem w gronie dalszej rodziny, co oznacza mniej komentarzy na temat poszczególnych aspektów imprezy i mniej plotek.
- Na typowych weselach bywają momenty krępujące i stresujące. Pierwszy taniec nie zawsze jest przyjemnością dla Młodej Pary, podobnie jak zabawy weselne. Jest też ryzyko nieeleganckiego zachowania gości, niestosownych pytań czy komentarzy. Wesela bywają szczególnie trudne i przykre, jeśli jedna z osób biorących ślub nie posiada rodziny lub ma z nią zły kontakt.
- Alternatywa wesela prawdopodobnie będzie mniej zobowiązującą formą świętowania dla gości – nie każdego stać na weselną kreację, drogi prezent czy podarowanie odpowiedniej ilości gotówki. Wiele osób jednak mimo wszystko się na to decyduje ze względu na zwyczaj. Nie wszyscy goście lubią też wesela, ale uczestniczą w nich, ponieważ nie wypada opuścić tego rodzaju wydarzenia.
Wady ślubu bez wesela
Jedną z wad ślubu bez wesela jest to, że prawdopodobnie w gronie rodziny i przyjaciół znajdą się osoby, które nie będą zadowolone z takiego obrotu sprawy. Zwolennicy wesel argumentują, że nie będzie co wspominać po latach lub zabraknie pamiątek z wesela.
Analizując zagadnienie, czy decydować się na ślub bez wesela, trzeba dokonać sumiennej analizy zysków i strat, a następnie wybrać korzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Wszak dzień ślubu jest przede wszystkim dniem Młodej Pary. Wiele osób przez całe życie marzy o hucznym weselu i planuje, jak udekoruje salę weselną oraz jak będą wyglądać atrakcje, które się na nim znajdą – dlatego decyzja odnośnie jego braku powinna być wspólnym pomysłem nowożeńców. Duża różnica zdań w tym zakresie może być problematyczna, ale z pewnością nie okaże się przeszkodą nie do przeskoczenia.
Wyjątkowe miejsce na przyjęcie
Piękny, zabytkowy pałac i jego malownicze okolice to doskonałe miejsce zarówno na kameralną uroczystość, jak i dużą imprezę rodzinną.
Czym można zastąpić wesele?
Jeśli nie wesele, to co? Aby Młoda Para i inne osoby biorące udział w uroczystości były zadowolone, warto zastąpić wesele innym wydarzeniem. Można zdecydować się na:
- weselny obiad – świetny pomysł dla osób, preferujących spokojne, aczkolwiek wciąż eleganckie świętowanie. Obiad po ślubie z reguły trwa dużo krócej, niż tradycyjne wesela i kończy się późnym popołudniem. Zazwyczaj składa się z przystawek, dwóch posiłków i deseru. W jego trakcie goście mają okazję złożyć życzenia Młodej Parze i spotkać się z rodziną;
- kameralne przyjęcie weselne – opcja dla osób, które chcą się pobawić, jednak w mniej formalny sposób, niż na weselu. Forma przyjęcia może być dowolna, bardziej lub mniej oryginalna. Przyjęcie weselne może być po prostu bankietem, ewentualnie wzbogaconym o elementy charakterystyczne dla uroczystości weselnych, takie jak weselny tort czy drobne rozrywki, odpowiadające potrzebom Pary Młodej i gości;
- impreza w klubie – to wariant dla osób, które chcą całkowicie zerwać z tradycją i bawić się w gronie przyjaciół. Wadą tej możliwości jest jednak to, że w klubie niekoniecznie odnajdą się nasi dziadkowie czy rodzice. Nie jest to też opcja sprzyjająca składaniu życzeń i rozmowie z gośćmi;
- przyjęcie w ogrodzie – to sposób na spokojne spędzenie czasu z ważnymi dla nas osobami. Charakter tego miejsca jest o wiele mniej formalny, jednak wciąż wystarczająco uroczysty, by pogodzić w nim gości z różnych pokoleń o często skrajnie zróżnicowanych poglądach. Świetnym pomysłem będzie zorganizowanie tematycznego przyjęcia w ogrodzie – może przypominać tradycyjne, białe wesela, nawiązywać do garden party czy swobodnych pikników w gronie najbliższych.
Czy alternatywy dla tradycyjnych wesel są dobrze widziane?
Decydując się na ślub bez wesela, trzeba pamiętać o tym, że jest to dobry pomysł, o ile wynika ze zgodnych przekonań obojga narzeczonych. Jeżeli obie strony nie są w tej kwestii do końca zgodne, lepiej poszukać kompromisów. Śluby bez wesel bywają odbierane w sposób mieszany, zwłaszcza jeśli nie zdecydowano się na żadną alternatywę.
Warto zaznaczyć też, że jeśli niechęć do organizacji wesela nie wynika z osobistych preferencji, a np. z okresu żałoby czy problemów finansowych, najlepszym pomysłem będzie przesunięcie wesela na późniejszy termin, a niekoniecznie całkowita rezygnacja z niego.