Przygotowania do pierwszej komunii świętej są stresujące zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Organizacja przyjęcia, zaproszenie gości, wynajęcie sali – to tylko niektóre elementy, które należy uwzględnić przy planowaniu komunii świętej. Przygotowania – jak powinny wyglądać, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik?
Komunia święta – przygotowania
Pierwsza komunia święta to uroczystość, podczas której dzieci po raz pierwszy w życiu przyjmują sakrament Eucharystii. Jest to bardzo ważne religijne wydarzenie – włącza młodych katolików do wspólnoty świadomych i znających podstawowe prawdy wiary wiernych. Wielkie święto należy odpowiednio celebrować, najlepiej w otoczeniu bliskiej rodziny.
Organizacja komunii może jednak przyprawić o zawroty głowy niejednego rodzica. Dlatego najlepiej rozpocząć planowanie odpowiednio wcześniej – chociaż komunie odbywają się w maju i czerwcu, to dzieci do przyjęcia sakramentu Eucharystii przygotowują się przez cały rok. Poznają przykazania i prawdy wiary, zdają egzaminy. Rodzice również już na samym początku roku szkolnego powinni rozpocząć przygotowania do komunii. Od czego zacząć?
Wyjątkowe miejsce na przyjęcie
Piękny, zabytkowy pałac i jego malownicze okolice to doskonałe miejsce zarówno na kameralną uroczystość, jak i dużą imprezę rodzinną.
Pierwsza komunia święta – przygotowania krok po kroku
Prezentujemy przewodnik przygotowania pierwszej komunii – krok po kroku.
Przeliczenie budżetu
Warto zacząć od tego, ile środków możemy przeznaczyć na urządzenie przyjęcia. Coraz mniej osób organizuje komunię w domu, rodzice najczęściej decydują się na wynajęcie eleganckiej sali. Koszt takiej usługi może być zbieżny z samodzielnym urządzeniem przyjęcia w domu – trzeba wziąć pod uwagę zakup produktów do przygotowania uroczystego obiadu, ale także uwzględnić czas spędzony w kuchni czy na obsłudze gości. Wynajęcie sali to wygodne rozwiązanie, które zmniejsza stres przed wielkim wydarzeniem.
Rezerwacja sali
Najlepsze restauracje oraz miejsca organizujące przyjęcia okolicznościowe trzeba rezerwować nawet pół roku przed wydarzeniem. Oczywiście niektóre sale mają wolne terminy jeszcze w marcu lub kwietniu, jednak lepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę.
Uzgodnienie menu
Potrawy na przyjęciu powinny uwzględniać różne preferencje żywieniowe, dlatego najlepiej postawić na kilka rodzajów przystawek oraz dwa dania główne do wyboru – mięsne i wegetariańskie. Do tego zupa, ciepłe przekąski i słodkości – tort, ciasta, babeczki oraz napoje.
Wynajęcie fotografa i kamerzysty
Odpowiednia oprawa fotograficzna komunii świętej jest bardzo ważna, w końcu zdjęcia i filmy będą znakomitą pamiątką na długie lata. Warto korzystać z usług sprawdzonych fotografów, najlepiej rekomendowanych przez rodzinę czy znajomych. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić portfolio wybranej firmy i ustalić dokładny koszt usługi.
Lista gości
Liczba osób, które chcemy zaprosić na przyjęcie komunijne, będzie zależeć od wielkości wynajętej sali, a także możliwości finansowych rodziców. Wiele osób decyduje się na urządzenie przyjęcia dla najbliższej rodziny, inni z kolei urządzają duże i huczne komunie.
Zakup i wysłanie (wręczenie) zaproszeń
Najlepiej osobiście wręczyć zaproszenia, jednak nie zawsze jest to możliwe. Warto jednak zrobić to odpowiednio wcześniej, 2-3 miesiące przed wydarzeniem.
Zakup sukienki, garnituru lub alby na komunię
Wybór odpowiedniego stroju, eleganckiego, podkreślającego powagę wydarzenia i wpisującego się w lokalne zwyczaje jest bardzo ważny. Nie może jednak przesłaniać samego sakramentu – w tym ważnym dniu odzież to tylko dodatek. Obecnie coraz częściej duchowni sugerują rodzicom zakup alby – uniwersalnej, skromnej, wygodnej, która sprawia, że żadne dziecko nie wyróżnia się w tłumie.
Wyprawka
Przed komunią należy zaopatrzyć dziecko w różaniec, łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem, książeczkę do nabożeństwa oraz świecę z imieniem. To nie tylko przedmioty o symbolicznej wartości, ale także pamiątka Pierwszej Komunii Świętej.
Dekoracje i dodatki
Jeśli chcemy samodzielnie zająć się przystrojeniem sali, w której odbędzie się przyjęcie po komunii, możemy wybierać spośród wielu akcesoriów. Do wyboru są balony, kwiaty, wstążki, serpentyny. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić – ze względu na powagę święta, wskazany jest umiar.