Przyjęcia zaręczynowe organizuje się z różnych powodów – bywają sposobem na to, by poinformować wszystkich o podjętej decyzji, ale też okazją do samych oświadczyn w gronie najbliższych. Jeżeli celem przyjęcia zaręczynowego jest oznajmienie wesołej nowiny, to powinno ono odbyć się miesiąc lub maksymalnie dwa po zaręczynach. Dowiedz się, dlaczego warto zorganizować takie wydarzenie i jak to zrobić.
Dlaczego warto zorganizować przyjęcie zaręczynowe?
W dawnych czasach przyjęcie zaręczynowe organizowali rodzice lub inni członkowie najbliższej rodziny Panny Młodej i zazwyczaj odbywało się ono w domu. Obecnie jednak tego rodzaju wydarzenia najczęściej organizuje się samodzielnie, aby powiadomić wszystkich o zaręczynach i zasygnalizować, że Para niebawem będzie szykować się do ślubu. Dzięki temu można nie tylko uniknąć zaskoczenia podczas zapraszania na ślub, ale przede wszystkim cieszyć się radosną chwilą z rodziną i przyjaciółmi.
Przyjęcie na zaręczyny to ponadto doskonała okazja, aby rodziny i przyjaciele przyszłych narzeczonych mogły się poznać – a narzeczeni mogli poznać ich gusta. Takie spotkanie zapoznawcze ułatwi choćby późniejsze rozplanowywanie usadzenia gości przy stolikach, dobór muzyki czy potraw.
Jak powinno wyglądać przyjęcie zaręczynowe?
Przyjęcie zaręczynowe powinno być o wiele luźniejszym wydarzeniem niż wesele. Podczas takiego spotkania można spędzić razem miło czas, a także:
- posłuchać razem z gośćmi muzyki (i przy okazji wybrać utwory do składanek weselnych),
- przetestować catering na wesele – wypróbować niektóre przystawki, przekąski z zimnej płyty czy ciasta,
- zrobić degustację wina i serów.
Najważniejsza jest tutaj swoboda i dobra zabawa. Przyjęcie z założenia ma być okazją do poznania się wszystkich gości oraz miłego spędzenia czasu. Jeżeli decydujemy się na poczęstunek w formie gorących posiłków, zdecydowanie powinny być one mniej wystawne niż będą podczas wesela.
Podczas przyjęcia nie przypisujemy odgórnie gościom miejsc. Teoretycznie rodzice przyszłej Pary Młodej powinni siedzieć obok siebie na przemian i mieć okazję do lepszego poznania się, ale w rzeczywistości najlepiej zorganizować przyjęcie w taki sposób, by swobodne zmienianie miejsc w czasie jego trwania było możliwe. Doskonale sprzyjają temu formy bankietowe poczęstunku lub przyjęcia organizowane w ogrodzie.
A może zaręczyny na przyjęciu?
Najczęściej przyjęcie organizuje się już po zaręczynach po to, by powiadomić wszystkich o tym ważnym wydarzeniu. Niektórzy jednak decydują się na zaręczyny w obecności rodziców czy znajomych i od razu przechodzą do wspólnego świętowania. Jest to jednak opcja, która sprawdza się wyłącznie w sytuacjach, gdy mamy pewność, że zaręczyny to wyłącznie formalność, a temat był wcześniej gruntownie przedyskutowany przez obie strony w związku. W innym przypadku partnerka mogłaby pomyśleć, że oświadczyny podczas przyjęcia są formą nacisku, która miałaby utrudnić odsunięcie w czasie decyzji o ślubie. Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że wybranka się zgodzi i chcemy zaplanować oryginalne zaręczyny, przyjęcie będzie rewelacyjnym pomysłem!
Zaręczenie się podczas przyjęcia to znak, że dbamy o savoir-vivre. Warto być przy tym świadomym, że zgodnie z tradycją rodziców przyszłej Panny Młodej pyta się o zgodę na zaręczyny, jednak aktualnie ten zwyczaj niemal całkowicie odszedł w zapomnienie.
Zaręczyny podczas przyjęcia mają jeszcze jedną zaletę – wyjazdy do rodziców i innych bliskich osób po to, by poinformować o swojej decyzji, staną się zbędne, ponieważ wszyscy zainteresowani będą świadkami wydarzenia.
Wyjątkowe miejsce na przyjęcie
Piękny, zabytkowy pałac i jego malownicze okolice to doskonałe miejsce zarówno na kameralną uroczystość, jak i dużą imprezę rodzinną.
Gdzie zorganizować przyjęcie zaręczynowe?
Organizacja przyjęcia zaręczynowego nie powinna być specjalnie pochłaniająca – najczęściej większość zasobów oszczędzamy na wesele. Żeby nie musieć martwić się momentem zakończenia wydarzenia oraz sprzątaniem po nim, warto spotkanie zorganizować poza domem. Potrzebna jest zatem sala na przyjęcie lub miejsce w plenerze.
Przeważnie na tego rodzaju wydarzenia nie wysyłamy oficjalnych zaproszeń, a kontaktujemy się z gośćmi w sposób zdalny lub zapraszamy podczas innej okazji. Dekoracje zazwyczaj zapewniają firmy, które zajmują się wynajmem miejsc na przyjęcia, co dodatkowo ułatwia całą procedurę.
Oczywiście doskonałym wyborem na organizację spotkania zaręczynowego z rodziną i przyjaciółmi jest Pałac Radziwiłłów zlokalizowany w Balicach, kilkanaście minut autem od centrum Krakowa. Dysponujemy zarówno zabytkowymi salami, mieszczącymi różną liczbę osób, jak i przestrzenią w ogrodzie. Budynek jest zachwycający, a ponadto wynajmując salę, można liczyć na dekoracje i przyozdobienie otoczenia, a także catering na miejscu, dzięki czemu organizacja przyjęcia zaręczynowego nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy ani nie zajmuje zbyt wiele czasu.
Przyjęcie zaręczynowe — jak je zorganizować krok po kroku?
Planowanie wydarzenia warto rozpocząć od rezerwacji sali i zaproszenia gości (robimy to możliwie jak najwcześniej, aby zaproszone osoby miały okazję odpowiednio się przygotować oraz zarezerwować sobie czas w wybranym terminie). Przyjęcie zaręczynowe odbywa się zazwyczaj w ciągu dnia, najczęściej w weekend. Nierzadko goście nie wiedzą wcześniej, z jakiej okazji organizujemy przyjęcie, zatem trudno byłoby wymagać od nich brania wolnego w pracy. Tego rodzaju wydarzenia nie trwają długo, maksymalnie do wieczora.
Kluczowa jest odpowiednia muzyka, dzięki której stworzymy niezapomniany klimat. Nie powinna być zbyt głośna, by móc stworzyć komfortowe warunki do lepszego poznawania się oraz rozmów. Należy również zatroszczyć się o wybór przekąsek i deseru oraz dań gorących. Można omówić tę kwestię z szefem kuchni lub cateringu – zarysować mu to, czego oczekujemy lub poprosić o polecenie nieprzesadnie wystawnych dań na taką okazję.
Istotne są również dekoracje, jednak w tym zakresie najlepiej postawić na minimalizm. Najlepiej zdać się na osoby zarządzające wynajmowaną salą. Zbyt duża ilość dekoracji sprawi, że całe przyjęcie przestanie być tylko radosnym, luźnym spotkaniem przy dobrym jedzeniu. Piękną papeterię, winietki, kwiaty, wstążki i poupinane w finezyjne wzory materiały pozostawmy na wesele.